bk_banner5

 

 

 

Den Franske Bulldogs historie
·
30
   
Den første raceklub for Fransk Bulldog blev dannet i Paris i 1880.Den første stambogsføring af racen fandt sted i 1885. Den første standard blev fastlagt i 1898, da den Franske Kennel Klub godkendte racen. Men racens oprindelse går meget længere tilbage end det. Men det er der mange forskellige teorier om.

Ved udgravninger har forskere fundet skeletter, mumier og keramikfigurer i det gamle Peru, der viser at der har eksisteret en hund - Chincha Bulldoggen med mange lighedspunkter med vor tids Franske Bulldog. Efter Amerikas opdagelse tog spaniolerne Chincha Bulldoggen med tilbage til deres hjem land, hvor der blev avlet videre på dem. Afkom herfra kan meget vel være havnet i Paris senere. Spørgsmålet om disse hunde også har indgået i det avlsmateriale, der danner grundlag for nutidens Franske Bulldogger, vides ikke med sikkerhed.
   
d4b6_1
   
Avlsmaterialet der stammer fra England, er man lidt mere sikker på. I midten af af det 19. århundrede udvandrede mange arbejdere fra den engelske kniplingsindustri i Nottingham til Frankrig, og slog sig ned omkring Calais og Paris. Med sig havde de små Bulldogger med opretstående ører. Disse miniature Bulldogger, menes at nedstamme fra den Engelske Bulldog. Ved systematisk avl på de mindste Engelske Bulldogger, var der blevet fremavlet en hund der var meget mindre, og som på grund af sin størrelse, fungerede bedre som selskabshund. Disse små Bulldogger med opretståebde ører, blev meget hurtigt populærere i Frankrig og især i Paris.
  
Opdrætterne var ikke så nøjagtige i deres målsætning. Ukontrollerede krydsninger med små Terrier typer og Mops fandt sted. Men man sørgede dog for hele tiden at fastholde og bevare den muskuløse krop og det karakteristiske hoved. På dette tidspunkt, tog man sig ikke så meget af ørestillingen, men der begyndte at dukke Bulldogger op, med opretstående ører. Efter noget tid, blev denne type, med disse flagermusører utrolig populære.
   
Det var denne variant med opretstående ører, der blev grundstammen til vor tids Franske Bulldog, og som i 1898 blev beskrevet i den første standard og hermed anerkendt som en race. En standard, der er blevet revideret i takt med racen udvikling i gennem årene. Den nuværende version af racen er fra 1994, hvor farven fawn igen blev godkendt på lige fod med farverne brindle og broget.
  
4c3e_1
   
Fra at være en hunderace man kun så hos arbejderklassen og hos slagterne i Hallerne i Paris, blev den Franske Bulldog højt respekteret og et kæmpe hit højere oppe i de sociale lag. Demimonderne lod sig ofte se med en Fransk Bulldog på skødet.
Kunstnere som Degas og Toulouse Lautres har ofte afbilledet den Franske Bulldog. Forfatterinden Colettes uundværlige følgesvend var en Fransk Bulldog ved navn Toydog. Hermed var vejen banet for den Franske Bulldogs indtog udenfor og opad den sociale rangstige. Kongehuse også det danske vides at have haft Fransk Bulldog på slottet.
I 1902 blev en Fransk Bulldog solgt til Amerika for en stor sum penge. Og allerede inden da var der importeret Franske Bulldogger til England. Her dannes den første Franske Bulldog Klub udenfor Frankrig i 1902. I 2002 kunne man afholde 100 års jubilæum i England. Det menes, at den første Franske Bulldog blev indført i Danmark i 1905 eller 1906. Den Danske Bulldog Klub for Engelsk og Fransk Bulldog blev grundlagt i 1908, og klubben fejrede i 2008 sit 100 års jubilæum med en jubilæumsudstilling og derefter en stor gallamiddag med mange deltagere fra både ind- og udland.
   
3cd5_1
   
Opdræt af Fransk Bulldog i Danmark har gennem årene, haft både op og nedture. Efter den anden verdens krig gik det støt og roligt nedad for såvel opdræt som for kvaliteten af racen. Det ændrede sig i 60´erne, da en gruppe meget seriøse opdrættere kom på banen. Den danske bestand af Franske Bulldogger blev forstærket med import fra Sverige og ikke mindst fra England. Engelske opdrættere havde med meget held indarbejdet de bedste tyske blodlinier i deres avlsmateriale. Blodlinier der i stort omfang var gået tabt i Tyskland. Nogle virkelig gode avlshunde blev importeret, og de kom i stort omfang til at sætte deres præg på det danske opdræt. Fra 1929 tog det danske opdræt af Fransk Bulldog for alvor fart.
 
Æren skyldtes først og fremmest en fremsynet opdrætter ved navn Poul Larsen fra Kennel Liliencron. Ikke mindst hans samarbejde med tyske opdrættere resulterede i en meget bedre kvalitet af Franske Bulldogger. Den Franske Bulldog begyndte at gøre sig gældende på udstillinger rundt om i Danmark og i udlandet.
 
french-bulldog-1
   
I dag er den Franske Bulldog en meget populær hunderace i Danmark, og kvaliteten er ekstrem høj. Dette skyldes en stor skare af seriøse opdrættere her i landet.
 
Racen avles som eksteriør (udstillingshund), som selskabshund og familiehund.
Den er lille, men meget robust, godmodig og med et dejligt temperament. Den er meget ideel som familiehund, da den er meget børnevenlig.
    
Senest opdateret: ons, 23. september 2015 9:02 ons, 23. september 2015 9:02
FaLang translation system by Faboba
 
 

Log på medlemsdelen


Opret login
 
 
Historisk_FB_1 

 
 
Bogen_om_EB_FB
Mangler du bogen om
Engelsk og Fransk Bulldog,
kan du købe den til medlemspris på Bulldog-Klubbens
udstillinger i informationen,
eller bestille med posten her.
 
 
Historisk_FB_2_web 

Jubilums_Bogen
Mangler du Bulldog-Klubbens
100 års Jubilæumsbog,
kan du købe den til medlemspris på Bulldog-Klubbens
udstillinger i informationen,
eller bestille med posten her.
 
Antal visninger af artikler : 
12138148

Vi har 265 gæster online

                              facebook