topbanner_udstilling

 

 
   

Årets Top10 - regler 2018 
 
 
Årets Bulldog - TopTi
 
A. I TopTi-Årskonkurrencen deltager hunde, der er opstillet i Champion-, Junior-, Mellem- og Åben klasse. Veteranklassen har deres helt egen TopTi og skal være tilmeldt Champion- eller Åben klasse for at deltage i konkurrencen om titlen Årets Bulldog. Titlen kan registreres hos DKK. 
 
Årets Champion, Junior, Mellem- & Åben Klasse - TopTi
 
B. I TopTi-Årets Klassevindere deltager hunde der er opstillet i Junior-, Mellem-, Åben- eller Championklassen. Her konkurreres særskilt hver enkelt klasse om at blive Årets Champion han/tæve, Årets Junior han/tæve, Årets Mellemklasse han/tæve og Årets Åben klasse han/tæve. For at opnå Års-klassevinder kræves points fra mindst 4 klubudstillinger. Titlen kan ikke registreres hos DKK. Points optjent i disse konkurrencer overføres automatisk til konkurrencen om at blive Årets Bulldog.
C. Hunde, der i årets løb opnår udstillingspoints på Bulldog-Klubbens udstillinger efter gældende regler, deltager ved årets slutning i konkurrencerne om titlen Årets Engelske Bulldog og Årets Franske Bulldog samt Årets Champion, Årets Junior, Årets Mellemklasse og Årets Åbenklasse Vinder. Der uddeles en pokal for hanhundene og en for tæverne for begge racer.Ved slutberegningen medtages samtlige resultater opnået i årets løb. For at opnå titlen Årets Bulldog, skal hunden min. have opnået en BIR eller BIM placering i indeværende udstillingsår. Står to hunde lige, vil den med deltagelse på færrest udstillinger blive placeret først. Hvis de stadig står lige vil den hund der har slået flest konkurrenter vinde. Er der fortsat lighed, vinder den hund der har flest BIR placeringer.
 
D. Hundens ejer/ejere skal være medlem af Bulldog-Klubben for at hunden kan deltage i konkurrencerne om årets titler. Der tildeles ikke points med tilbagevirkende kraft. Dispositionserklæring og tilbagedateret ejerskifte accepteres ikke. Såfremt en hund ejerskiftes fra et medlem til et andet medlem følger allerede opnåede points hunden.
 
E.Fortløbende resultatlister vil kunne ses i Bulldogbladet & på www.bulldogklubben.dk. Der føres resultatlister for hver af vore to racer.Disse resultatlister vil indeholde opsummerede resultater fra alle indtil da afholdte udstillinger. Først ved årets udgang gøres resultatet op i henhold til pkt. C.

Årets Veteran - TopTi
 Denne konkurrence er for hunde der alene er tilmeldt i Veteranklasse (over 8 år) og deltager om titlerne Årets Engelske Veteran & Årets Franske Veteran. Der uddeles en pokal for hanhunde og en pokal for tæver.For at opnå titlen kræves dog, at hunden har points fra mindst fire udstillinger i årets løb.Også her kan fortløbende resultatliste ses i Bulldogbladet og på hjemmesiden: www.bulldogklubben.dk, og kun hunde ejet af medlemmer af Bulldog-Klubben kan deltage i disse konkurrencer. 
 
 
Årets Opdrætter
Titlen tildeles den opdrætter, hvis opdræt har opnået flest point i opdrætsklasse på minimum fire udstillinger. Pointene tælles sammen for alle årets udstillinger, og den opdrætter, der har opnået størst point tal, bliver ”Årets Opdrætter”.
Står to eller flere opdrættere lige i konkurrencen, vinder den opdrætter, der har opnået flest af de bedste placeringer. Står opdrætterne herefter stadig lige, vinder den opdrætter, der har opnået sine bedste resultater på udstillinger med det største antal tilmeldte hunde.
 

Årets Par
Titlen tildeles den ekvipage af to Engelske og Franske bulldogger, som har opnået flest points i parklasse på klubbens udstillinger i årets løb. Kræver points fra min. fire udstillinger.Hundene skal være tilmeldt den officielle udstilling.

 
                                                                     Placeringsponits fra Opdrætterklassen & Parklasse
 
Nr. 1
Nr. 2
Nr. 3
Nr. 4
5 Points
3 Points
2 Points
1 Points
 
                            Placeringspoint fra klassekonkurrencerne:
        (Gælder Junior-, Mellem-, Åben-, Champion- og Veteranklasse)
 
Nr. 1
Nr. 2
Nr. 3
Nr. 4
5 Points
3 Points
2 Points
1 Points
 
 Placeringspoint fra "Bedst i køn" klasserne:
 
Nr. 1
Nr. 2
Nr. 3
Nr. 4
5 Points
3 Points
2 Points
1 Points
 
Placeringspoint fra Slutkonkurrence:
 
BIR
BIM
                                Bedste Veteran
5 Points
3 Points
                                         5 Points
 
 Kvalitetspoints:
 
CK
Excellent
Very Good
5 Points
10 Points
5 Points

  Gældende pr. 01/01-2018
Senest opdateret: ons, 3. januar 2018 11:08 ons, 3. januar 2018 11:08
FaLang translation system by Faboba
 
 

Log på medlemsdelen


Opret login
 
 

Ny Champion

CertRosetter_2010
Er din bulldog blevet National
eller International Champion
- så send et billede,
- FCI stambogsnummeret
- og dit medlemsnummer i
  Bulldog-Klubben.
 
Antal visninger af artikler : 
12029426

Vi har 221 gæster online

                              facebook