1278805810

 

 
RAS for Fransk Bulldog
 
 

FORORD  
 
 Dette er den første udgave af racespecifik avls strategi (RAS) for Fransk Bulldog i Danmark. Det er vores håb at alle nuværende og kommende opdrættere vil gøre brug af materialet og tilrettelægge deres opdræt efter de intentioner der har ligget til grund for dette arbejdsredskab. RAS er en handlingsplan, der omfatter racens historie, population, mentalitet, sundhed og eksteriør. Ligeledes kan RAS være nyttig information for alle bulldog-ejere nuværende som kommende.
 
 Det er Bulldog-Klubbens bestyrelse og klubbens Sundhedsudvalg, der har sat dette arbejde i gang med håb om, at øge bevidstheden om avlsarbejdet for racen, så opdrætterne arbejder mod samme mål – at højne avlen af fysisk og mentalt sunde Franske Bulldogger.

Målet er at opdrætte funktionsdygtige, sunde bulldogger, efter FCI-standarden med et typisk temperament for racen. Bulldogger som kan leve et langt og lykkeligt liv til glæde for deres ejere og til gavn for hundene selv.
 
 RAS er baseret på frivillighed. Fransk Bulldog er som race blevet mere og mere populær gennem de senere år, men racen har også mange myter knyttet til sig. Mange nye opdrættere er kommet til, og derfor er det vigtigt at klubben har en avlsstrategi, som udgør retningslinjerne for såvel opdrættere som hanhundejere. Dokumentet indeholder anbefalinger og oplysninger om indsatser, som den enkelte opdrætter eller hanhundeejer bør følge.
 
 RAS er et dokument, der skal opdateres og tilrettes i årene fremover. Det har ikke været muligt at indsamle alt ønskeligt materiale, da det er begrænset, hvad der findes af materiale og statistik for racen. Der kan være emner, som ikke er belyst i denne første udgave, men der vil så være mulighed for at indføre disse i kommende udgaver. Derfor værdsætter vi tilbagemeldinger, så vi kan øge kvaliteten af RAS og rette fejl og mangler i næste version.
                                                                                             
                                                                        Med venlig hilsen 
                                                                        Sundhedsudvalget                                                                                                                                       

 

Senest opdateret: ons, 23. september 2015 9:02 ons, 23. september 2015 9:02
FaLang translation system by Faboba
 
 
 
 

Log på medlemsdelen


Opret login
 
Antal visninger af artikler : 
12029542

Vi har 387 gæster online

                              facebook